Erişilebilirlik

YSK AK Parti Temsilcisi Recep Özel: 'İstanbul seçimleri yenileniyor'


YSK AK Parti Temsilcisi Recep Özel Twitter üzerinden İstanbul seçimleriyle ilgili açıklama yaptı. Özel mesajında, "İstanbul seçimleri yenileniyor. Hayırlı olsun" ifadesini kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu, Ak Parti’nin temsilcisi Recep Özel’in yaptığı açıklamaya göre, 31 Mart’taki İstanbul seçimini iptal etti ve yeniden seçim yapılmasına hükmetti.

Yeni seçimler 23 Haziran Pazar günü yapılacak.


YSK 36 günlük yerel seçimler maratonu ardından bugün 16 milyonluk seçmen nüfusuna sahip İstanbul konusunda karar vermek üzere toplandı. Seçimler konusunda yüksek mahkeme görevine sahip hakim üyelerden oluşan YSK Türkiye’nin bugüne kadar en tartışmalı seçimi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı konusunda tarihi bir karara imza attı.

YSK İstanbul’da yeniden sandık başına gidilmesine ve dolayısıyla CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının geri alınmasına hükmetti. YSK’nın kararını ise toplantı devam ederken iktidar partisi Ak Parti’nin temsilcisi avukat ve eskiş milletvekili Recep Özel Twitter mesajıyla kamuoyuna duyurdu.

Recep Özel Twitter’dan “İstanbul seçimleri yenileniyor. Hayırlı olsun” mesajını paylaştı. Bu mesajla birlikte Türkiye gündemi değişirken şimdi YSK’nın seçim iptali kararını nasıl gerekçelendirdiği merak konusu.

YSK, 31 Mart öncesinde açıkladığı seçim takviminde yerel düzeyde herhangi bir seçim yenilenmesi söz konusu olursa bunun 2 Haziran’da olacağına hükmetmişti. Ancak 31 Mart’tan bugüne sonuçlara itiraz süreci benzeri görülmemiş bir şekilde 36 gün sarktığı için 2 Haziran’da seçim yenilenmesi yapılması hukuken sıkıntılı görünüyor.

Özellikle de eğer YSK Ak Parti’nin itirazları doğrultusunda İstanbul’da seçmen listelerinde hata olduğu yönünde bir karar alırsa bu durumda liste güncellemesi ve listelerin muhtarlıkta yeniden askıya çıkması gibi süreçler söz konusu olacak.

Dolayısıyla 2 Haziran tarihine 30 günden az bir zaman kalmış iken, bunun o tarihe yetişmesi mümkün değil. YSK’nın seçimleri yenileme kararı gerekçesiyle yeni bir seçim günü belirlemesi de gündemde.

YSK şu dakikalarda toplantısını devam ettiriyor ve İstanbul’da seçim yenileme kararını gerekçeleriyle birlikte detaylandırıyor.

XS
SM
MD
LG