Erişilebilirlik

Teksas’taki Saldırıyla İlgili Yeni Ayrıntılar


Teksas eyaletinde bir kilisede pazar ayini sırasında ateş açarak 26 kişinin ölümüne neden olan saldırganın eski eşinin ailesinin de kilisedeki ayinlere “zaman zaman” katıldığı öğrenildi.

Wilson İlçesi Emniyet Müdürü Joe D.Tackitt Jr., CNN’e yaptığı açıklamada, olay sırasında saldırganın eski eşinin anne ve babasının kilisede olmadığını söyledi. Tackitt, saldırganın saldırı için neden Pazar gününü seçtiğinin bilinmediğini belirtti.

Olay San Antonio kentinin 55 kilometre doğusunda bulunan kırsal Sutherland Springs kasabasında dün meydana gelmişti. Saldırıda 20 civarında kişi de yaralanmıştı

İsimlerinin verilmemesi koşuluyla Amerikan AP ajansına konuşan iki yetkili, saldırganın kimliğini Devin Kelley olarak açıklamıştı. Pentagon, Devin Patrick Kelley'nin geçmişte ABD Hava Kuvvetleri mensubu olduğunu bildirmişti. Hava Kuvvetleri’nden bir sözcü, Kelley'nin eşi ve çocuğuna şiddet uyguladığı için askeri mahkemede yargılandığı, bir yıl hapis cezası aldığı ve Hava Kuvvetleri'nden uygunsuz davranışları yüzünden ihraç edildiği bilgisini verdi.

Teksas Valisi Greg Abbott, saldırganla Sutherlands Springs’deki kilise arasında bir bağlantı olabileceğini kaydetti.

ABC televizyonuna konuşan Abbott, bu türden bir bağlantının “birkaç gün içinde” öğrenilmesini beklediğini ifade etti. Daha fazla detaya girmek istemediğini söyleyen Abbott, olayla ilgili incelemede yer alan yetkililerin, böyle bir bağlantı olasılığını sıkı biçimde araştırdıklarını belirtti.

Abbott, “Bunun rastgele bir şiddet eylemi olduğunu düşünmüyorum” derken, saldırganı ise “çok dengesiz bir kişi” olarak tanımladı.

Saldırgan silahını bırakıp olay yerinden kaçtıktan kısa bir süre sonra aracında ölü bulunmuştu.

En az 26 kişinin öldüğünü söyleyen Teksas Valisi Greg Abbott olayı eyalet tarihinin “en kanlı kitlesel saldırısı” olarak niteledi. Ölenlerin yaşlarının 5 ila 72 arasında değiştiği bildirildi. Yetkililer saldırganın kimliğini açıklamazken, eylemin amacı konusunda incelemelerin sürdüğünü belirtiyor.

Japonya’da bulunan Başkan Donald Trump olayla ilgili bilgilendirilirken, attığı Twitter mesajında durumu yakından izlediğini açıkladı.

Olay San Antonio kentinin 55 kilometre doğusunda bulunan kırsal Sutherland Springs kasabasında yaşandı. Bölge yetkilileriyle ortak basın toplantısı düzenleyen Teksas Valisi Abbott, yetkililerin “en karmaşık bulmacayı” çözmeye çalıştığını söyledi. Başkan Trump, eyalet senatörleri ve eyalet meclisi üyelerini bilgilendirdiğini söyleyen vali, tüm güvenlik dairelerinin birlikte çalıştığını, tüm bölge hastanelerinin ve acil müdahale ekiplerinin yaralıların tedavisi için seferber edildiğini kaydetti.

"Büyük olasılıkla ailesini öldürmek istedi"

26 yaşındaki saldırgan Devin Patrick Kelley'in yakın çevreden olmadığı kaydediliyor. Bununla birlikte kilisenin okul müdürü Marie Ann Montgomery, bölgede bulunan Amerika'nın Sesi Türkçe Bölümü muhabiri Mehtap Çolak Yılmaz'a yaptığı açıklamada, şüphelinin kiliseye daha önce de gidip geldiğini söyledi, büyük olasılıkla ailesini vurmak amacıyla kiliseye gittiğini iddia etti.

Tackitt, aracında ölü bulunan saldırganın kendini vurarak mı, yoksa silahlı çatışmada mı öldüğünün kesinleşmediğini kaydetti. Ayrıca saldırganın aracında birden fazla silah bulundu.

ABD Hava Kuvvetleri'nden atılmış

Teksas Kamu Güvenliği yetkilisi Freeman Martin de saldırganın önce kilise dışında ateş açmaya başladığını ve iki kişiyi dışarıda öldürdüğünü belirtti. Martin, şüphelinin ardından kiliseye girdiğini ve 23 kişiyi burada öldürdüğünü kaydetti. Kilisede bulunanların saldırgana müdahalesi sonucu şüpheli silahını bırakarak kaçtı. Yerel yetkili, yaşanan kovalamaca sonucunda şüphelinin aracında ölü bulunduğunu açıkladı. Şüphelinin kilisede “saldırı silahıyla” ateş açtığı bildiriliyor. Bu durumda saldırganın elinde en az yarı otomatik silah bulunduğu tahmin ediliyor. Martin ayrıca “20’li yaşlarında” diye tanımladığı şüphelinin kamuflaj üniforma ve kurşun geçirmez yelek giydiğini de sözlerine ekledi.

Associated Press'e bilgi veren Pentagon, Devin Patrick Kelley'nin geçmişte ABD Hava Kuvvetleri üyesi olduğunu bildirdi. Bununla birlikte Kelley'nin eşi ve çocuğuna şiddet uyguladığı için askeri mahkemede yargılandığı, bir yıl hapis cezası aldığı ve Hava Kuvvetleri'nden uygunsuz davranışları yüzünden ihraç edildiği öğrenildi.

Yetkililer, saldırının yaşandığı kilisede incelemelerin sürdüğünü söyledi.

Trump: "Şer eylemi"

Tokyo’da basın toplantısı düzenleyen Başkan Trump, “dualarımız kurbanlar ve yakınlarıyla” derken olayı “bir ibadet yerinde yaşanan şer eylemi” diye tanımladı. Ölenlerin yakınlarına taziye dileklerinde bulunan Trump “gözyaşları ve üzüntülere rağmen” Amerikan halkının güçlü duruş sergileyeceği yorumunda bulundu. Federal hükümetin Teksas eyaletine gerekli desteği vereceği vaadinde bulunan Trump, Vali Abbott tarafından bilgilendirildiğini söyledi ve saldırı sırasında ve sonrasında müdahalede bulunan kişi ve yetkililere teşekkür etti. Trump destek sözünü yinelerken gelişmeleri izlemeyi sürdüreceğini kaydetti.

Hayatını kaybedenler arasında kilisenin rahibi Frank Pomeroy’un 14 yaşında kızı da bulunuyor. Frank Pomeroy’un eşi Sherri Pomeroy Associated Press haber ajansına gönderdiği mesajda kendisi ve kocasının saldırı olduğu sırada başka eyalette olduklarını belirtti.

Sherri Pomeroy, "14 yaşında kızımızı ve birçok arkadaşımızı kaybettik” dedi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG