Erişilebilirlik

Barack Hüseyin Obama ABD'nin 44'ncü Başkanı Oldu


Amerika'nın 44'üncü Başkanı Barack Hüseyin Obama, andiçerek göreve başladı.

Obama, Washington'da, Amerikan Kongre binasının önünde kurulan platformda düzenlene yemin töreninden sonra yaptığı ilk konuşmaya görev süresi dolan eski Başkan Bush'a teşekkür etti.

Amerikan tarihi boyunca yeni başkanlar göreve başlarken zaman zaman ülkenin kriz dönemleri içinde olduğunu hatırlatan Obama, bugünlerde de ülkenin bir kriz dönemi yaşamakta olduğunu söyledi. Obama, Amerika'nın, "geniş çaplı bir şiddet ve nefret şebekesine karşı savaş içinde olduğunu," ekonomisinin zayıfladığını belirtti.

44'üncü Başkan, eğitim ve sağlık hizmetleri gibi alanlarda yetersizlikler yaşandığını, enerji kaynaklarının gerektiği gibi kullanılmadığını, bu yüzden Amerika'nın rakipleri güç kazanırken dünyanın kötüleşen çevre koşulları nedeniyle tehdit altında bulunduğunu söyledi.

Amerika'nın hala genç bir ulus olduğunu söyleyen Obama, daha sonra geçmiş nesillerin, ülkeyi bugünkü durumuna getirmek için üstlendiği fedakarlıktan sözetti.

"Dünyanın en müreffeh ve güçlü ulusu olmaya devam ediyoruz" diyen Obama, Amerikan halkının bugünden başlayarak kendini toparlaması ve Amerika'yı yeniden yaratmak için çalışmaya başlaması gerektiğini bildirdi.

Özgür insanların ortak amaçlar çevresinde cesaretle biraraya gelmeleri halinde başaramayacakları hiçbir şey olmadığını belirten Obama, ülke içinde öncelik verilmesi gereken işleri sıraladı.

Başkan Obama, konuşmasının dış politikayla ilgili bölümüne şu sözlerle başladı: "Bugün en büyük başkentlerden babamın doğduğu küçük köye kadar bizi izleyen halklara ve hükümetlere sesleniyorum: Amerika, barış ve haysiyet içinde bir gelecek isteyen her ulusun kadın, erkek, çocuk, herkesin dostudur ve yeniden liderlik yapmaya hazırdır."

Amerika'nın Irak'ı, sorumlu bir şekilde kendi halkına terkedeceğini, Afganistan'da zor da olsa barışı sağlayacağını bildiren Obama, "Eski dostlarımızla ve önceki rakiplerimizle, nükleer tehdidi azaltmak ve küresel ısınmayı yavaşlatmak için yorulmadan çalışacağız," dedi. Obama, "Kendi hedefleri uğruna teröre başvuran ve masumları katledenlere sesleniyorum: İnancımız güçlü, moralimiz bozulamaz. Bizi yenemezsiniz, biz sizi yeneriz," diyerek devam etti.

Obama, Amerika'nın, çeşitliliğe dayalı geçmişinin zayıflık nedeni değil, güç kaynağı olduğunu söyledi ve Amerikan ulusunun, Hristiyanlar, Müslümanlar, Museviler, Hindular ve ateistlerden oluştuğunu belirtti. "Dünyanın her köşesinden diller, kültürleri, bizi şekillendiriyor" diyen Barack Obama, Amerika'nın dünyada yeni bir barış dönemini başlatmak için çalışacağını bildirdi.

"Müslüman dünyasına, ileriye doğru yeni bir yol çizmek istediğimizi söylüyorum" diyen Obama, bu yolun temelinde karşılıklı çıkarlar ve karşılıklı saygının olacağını belirtti. Obama, dünyada yeni çatışmalar yaratmak isteyen ya da kendi toplumlarının içinde bulunduğu durumdan Batıyı sorumlu tutmak isteyen liderlere seslenirken, "Halkınızın sizi, yıktıklarınıza değil yaptıklarınıza bakarak yargılayacağını bilmelisiniz," dedi.

Obama, dünyanın yoksul ülkelerinin halklarına yardım vaadinde bulundu, "kendi sınırlarımız dışındakilerin acı çekmesine seyirci kalamayacağımız gibi, dünyanın doğal kaynaklarını, sonuçlarını düşünmeden tüketemeyiz" dedi.

Barack Obama konuşmasında Amerikan asklerine sadece ülkenin özgürlüğünü korumak için dünyanın uzak köşelerinde yaptıkları fedakarlık nedeniyle değil, ulusa hizmet anlayışları nedeniyle teşekkür ettiğini söyledi.

Konuşmasının sonuna doğru ise Amerika’nın en derin sorunlarından birine, ırk ayrımcılığına değinen Obama’nın “Bundan 60 yıl önce lokantada yemek yemesine bile izin verilmeyen bir babanın oğlu bugün bu ulusun en kutsal yeminini ediyor” sözleri büyük alkış aldı.

Amerika'nın 44'ncü Başkanı, Başkan olarak ulusa hitaben yaptığı ilk konuşmayı, Amerikan halkının bütün zorluklara rağmen, karakterinin gerektirdiği vatandaşlık sorumluluğunu yerine getireceği yolundaki inancını vurgulayarak tamamladı.

XS
SM
MD
LG