Erişilebilirlik

Corona Virüsü Salgınıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar 


Dünyanın dört bir yanında sıkı önlemlere ve insanların evlere kapanmasına neden olan Corona virüsü salgını, paniği de beraberinde getirdi. Ancak panik insanların sosyal medyada dolaşan bazı yanlış bilgilere itibar etmesine de neden olabiliyor. İşte Corona virüsünden nasıl korunması gerektiğiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar ve doğruları:

HASTALIĞIN BULAŞMASI

  • Yanlış: Yeni Corona virüsü sivri sinek ısırığıyla ve Çin yemekleriyle bulaşabilir.

Doğru: Yeni Corona virüsü bir solunum yolu hastalığıdır ve birincil bulaşma biçimi havadaki damlacıklardır. Bu da virüsü taşıyan kişinin öksürmesi, hapşırması, dışarı nefes vermesi ya da salya veya burundan çıkan salgılardan havaya bulaşan damlacıklar aracılığıyla bulaştığı anlamına gelir.

HASTALIKTAN KORUNMA

  • Yanlış: Burnunuzu düzenli olarak tuzlu suyla temizlemek Corona virüsüne yakalanmanızı engeller.

Doğru: Burnu düzenli olarak tuzlu suyla temizlemenin insanları hastalıktan koruduğuna dair bir kanıt yok. Bazı bulgular burnu düzenli olarak bu şekilde temizlemenin bazı kişilerin sıradan gribi atlatmalarına yardım ettiği yönünde. Ancak bu yöntem solunum yolu hastalıklarını önlemiyor.

  • Yanlış: Sosyal medyada vücudun her yerine alkol ve klor sürerek, gargara yaparak ya da aşırı miktarda su içerek Corona virüsünden korunabileceğimiz şeklinde iddialar var.

Doğru: Bu iddiaların gerçekliğini gösteren bilimsel kanıtlar mevcut değil. Elleri sık sık yıkamak ve yakın sosyal temastan kaçınmak gibi hijyen uygulamaları hastalığa yakalanma olasılığını azaltabilir.

  • Yanlış: El kurutucular yeni Corona virüsünü öldürmekte etkili.

Doğru: El kurutucular Corona virüsüne karşı etkili değil. Ancak ellerinizi sık sık alkol bazlı el losyonu ile temizlemek ya da su ve sabunla yıkamak virüse karşı etkili. Temiz eller yine temiz bir havluyla ya da kurutma makinesiyle kurutulabilir.

  • Yanlış: Soğuk hava, sıcak hava, kar, sarımsak yemek ya da sıcak banyo yapmak da virüsten korunmanın yolları arasında

Doğru: Bu iddiaların doğru olduğuna dair bilimsel delil yok. Ayrıca Corona virüsünün hava durumundan ya da mevsimlerden etkilendiğine dair de yine aynı şekilde kanıt yok.

Virüsten korunmanın en iyi yolu elleri sık yıkamak ve hasta olması mümkün kişilerle temastan kaçınmak. Bu şekilde ellerinizde olabilecek virüslerden kurtulur ve gözünüze, ağzınıza ve burnunuza dokunarak kapabileceğiniz enfeksiyonlardan korunmuş olursunuz.

  • Yanlış: Dışarı her çıkışınızda maske takmalısınız.

Doğru: Sağlıklı, semptom göstermeyen ve Corona virüsü teşhisi konmamış kişiler yalnızca virüs taşıdığından şüphelenilen ya da virüs taşıdığı doğrulanmış kişilere bakım sağlıyorsa maske takmalıdır.

Maskeler yalnızca öksürüyor ya da hapşırıyorsanız kendinizi izole etmek için kullanıldığında etkili olur. Buna sık sık el yıkamak ve diğer hijyen uygulamaları da eklenmelidir.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ

  • Yanlış: Antibiyotikler yeni Corona virüsünün önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir.

Doğru: Antibiyotikler virüse karşı etkili değildir; yalnızca bakterilere karı etkilidir. Antibiyotikler yeni Corona virüsüne yakalanmayı engellemekte ya da hastalığın tedavisinde etkili değildir.

Corona virüsüne karşı henüz etkili bir tedavi bulunmuş değil. Ancak hastalığa yakalananlar hafif semptomlarını eczanelerde açıkta satılan ateş düşürücü parasetamol ve aspirin gibi ilaçlarla hafifleterek rahatlayabilir.

XS
SM
MD
LG