Erişilebilirlik

CANLI BLOG: Türkiye Gündemi - İşsizlik Nisan'da 74 bin kişi artarak 3 milyon 585 bin kişi oldu

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı Nisan'da bir önceki aya göre 74 bin kişi artarak 3 milyon 585 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,1 iken kadınlarda yüzde 14,3 olarak tahmin edildi

23:16 29.11.2023

Gazze'deki hastanelerin yarısından fazlası kapandı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Gazze'de şu anda tüm hastanelerin yarısından azının hizmet verdiğini bildirdi. Uzmanlarsa solunum yolu enfeksiyonları, ishalli hastalıklar ve menenjit gibi hastalık vakalarının sayısında son günlerdeki artışın “derin kaygı uyandırdığını” söylüyor.

WHO'nun işgal altındaki Filistin bölgeleri temsilcisi Dr. Rik Peeperkorn, son iki haftada 111 bin solunum yolu hastalığı, on binlerce ishal, deri tahrişi, sarılık ve suçiçeği vakası kayda geçtiğini bildirdi.

Dr. Rik Peeperkorn, “Gazze sadece hastane kapasitesini yitirmekle kalmadı, en temel hastalıkları doğrulama becerisini de kaybetti” dedi. Savaştan önce hastalardan alınan numunelerin Batı Şeria ya da İsrail'e gönderildiğini söyleyen Dr. Rik Peeperkorn, bunun artık yapılamadığını kaydederek, bulaşıcı hastalık riskinin büyük olduğunu söyledi. Gazze hastanelerinin savaştan önce 3500 yatak kapasitesine sahip olduğunu ancak şimdi bu sayının 1500'e düştüğünü belirtti.

13:52 12.6.2023

Türkiye'de Nisan'da işsiz sayısı 74 bin kişi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Hanehalkı İş gücü Araştırması nisan ayı anketi, depremden etkilenen iller de dahil olmak üzere tüm ülke genelinde uygulandı ve bu sebeple standart ağırlıklandırma işlemi gerçekleştirildi. Şubat ve mart ayları için deprem etkisinin göstergelere yansıtılabilmesi amacıyla ek bir anket uygulaması yapılarak arındırılmamış ve mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış nihai sonuçlar yeniden hesaplanarak geriye dönük olarak ilgili istatistiksel tablolarda revize edildi.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı nisanda bir önceki aya göre 74 bin kişi artarak 3 milyon 585 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puan artarak yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,1 iken kadınlarda yüzde 14,3 olarak tahmin edildi.

Nisanda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 1,2 puanlık azalış ile yüzde 19,1 oldu.

11:11 12.6.2023

HDP ve YSP’den Cumhurbaşkanlığı seçimleri için özeleştiri

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşil Sol Parti’nin (YSP), parti meclisleri toplantılarından sonra yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tutumdan dolayı aşınmalar meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada, “Üçüncü Yol siyasetinden uzaklaşma ve iki kutba da payanda olmama ilkesinden kısmi kopuşun yarattığı ideolojik aşınmaları birlikte onaracağız” denildi.

HDP ve YSP’nin geçen hafta toplanan parti meclisleri 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri ile 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi.

İki gün süren toplantıların sonuç bildirgesi altı gün sonra yayınlandı. Toplantıda HDP’nin yerine seçime giren YSP’nin aldığı sonuçlar değerlendirildi.

20:06 10.6.2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına Amerika Birleşik Devletleri'nde finans alanında çalışmaları bulunan Hafize Gaye Erkan’ı atadı. Görevi devraldığı Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) başkanlığına getirildi.

Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetimini devralmasının ardından ortodoks ekonomiye dönüş bekleyen piyasalarda ise Kavcıoğlu’nun BDDK başkanlığına getirilmesi soru işaretlerine yol açtı.

Bakan Şimşek göreve geldikten sonraki ilk açıklamasında, “Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeceği kalmamıştır” ifadesini kullanmıştı. Kavcıoğlu ise AKP hükümetinin ‘Yeni Türkiye Modeli’ adı altında uygulamaya koyduğu, Türkiye'de üretim ve ihracatın artması, cari fazla ile büyüme ve sürdürülebilir düşük enflasyon hedefleyen "düşük faiz-yüksek kur” temelindeki politikanın savunucusuydu. Şimdi Şimşek ve Erkan’ın ekonomi yönetiminde ne kadar yetkili olabileceği ve ortodoks politikaları ne ölçüde hayata geçirebileceği tartışılıyor.

Haberin devamı için tıklayınız...

Daha fazla

XS
SM
MD
LG